Home / Tüm Çalışmalarımız / BTU Nedir ? Nasıl Hesaplanır

BTU Nedir ? Nasıl Hesaplanır

BTU Nedir? BTU Hesabı Nasıl Yapılır

Türkçe’si İngiliz ısı birimi olan British thermal unit sözcüklerinin kısaltılmış hali olan BTU, klima satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli değerdir. Bu birimin hesaplanması sonucunda satın alacağınız klimanın iklimlendirme kapasitesini hesaplama imkanı elde ederek daha sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz.

Klimalarda BTU/saat olarak belirtilen birim cihazın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını gösterir. Bu değer arttıkça klimanın mali değeri de artmaktadır. Bu nedenle ilgili değeri doğru hesaplamalı, cihazı kullanacağımız alanın metrekaresine en uygun BTU değerini içeren bir modelden yana karar alınmalıdır.

Aşağıda yayınlamış olduğumuz formül aracılığı ile kullanacağınız cihazın BTU değerini belirleyebilir, gönül rahatlığı ile bu doğrultuda karar verebilirsiniz. Eğer hesapladığınız değer, 20.500’ün üzerinde ise gömme, salon, tavan tipi ya da asılı tavan tipi modellerden biri doğrultusunda tercih yapmanız daha yerinde olacaktır.

İlgili hesaplamaların yanı sıra klima satış ve servis merkezindeki uzmanlardan bilgi alınması tüm detaylara vakıf olmanızı sağlayacaktır.

BTU hesaplama formülü:

Soğutma ihtiyacı (Btu/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak alanın m2 si

Türkiye bölge katsayıları:

  • Akdeniz -445
  • Doğu Anadolu -308
  • Ege-423
  • Güney Doğu Anadolu- 462
  • İç Anadolu -346
  • Karadeniz -385
  • Marmara -395   (İSTANBUL)

3 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top